,

Odkryto ponad 60 nowych księżyców Saturna

Odkrycie nowych księżyców Saturna - artykuł
Awatar Astroholik

W świecie planetarnym liczba księżyców jest jednym z fascynujących aspektów. W ostatnich latach Jowisz cieszył się tytułem posiadacza „największej liczby księżyców” w Układzie Słonecznym, jednak teraz musi oddać ten tytuł Saturnowi. Odkrycie 62 nowych księżyców wokół Saturna przynosi tej planecie z pierścieniami ogromne zwycięstwo, zwiększając łączną liczbę jej księżyców do 145. W porównaniu do Wielkiego Jowisza, który ma zaledwie 92 znane księżyce, Saturn musiał wykazać się sprytem, aby odzyskać koronę. Odkrycie to ma również duże znaczenie dla astronomii, ponieważ pokazuje skuteczność techniki wykrywania małych księżyców wokół ogromnych planet.

 

Odkrycie 62 nowych księżyców Saturna

Odkrycie 62 wcześniej nieznanych satelitów Saturna jest wynikiem długotrwałych badań i analiz obrazów. Zespół astronoma Edwarda Ashtona z Instytutu Astronomii i Astrofizyki Akademii Sinica w Tajwanie przesuwał i łączył obrazy Saturna wykonane przez wiele lat, aby zlokalizować nowe księżyce. Te niewielkie satelity mają średnicę zaledwie 2,5 kilometra (1,55 mili), co stanowiło dodatkowe wyzwanie dla badaczy.

 

Technika wykrywania małych księżyców wokół olbrzymich planet

Zlokalizowanie małych księżyców wokół planet takich jak Jowisz i Saturn jest trudnym zadaniem. Odkrycie to demonstrowało skuteczność techniki wykrywania małych księżyców wokół olbrzymich planet.

Poprzez przesuwanie i łączenie obrazów wykonanych przez lata, zespół pod przewodnictwem astronoma Edwarda Ashtona z Instytutu Astronomii i Astrofizyki Akademii Sinica w Tajwanie, był w stanie znaleźć księżyce saturniańskie o średnicy zaledwie 2,5 kilometra (1,55 mili).

Te nowo odkryte, maleńkie księżyce pozwalają astronomom odtworzyć przeszłość Saturna.

Właściwie jest dość trudne zlokalizowanie małych księżyców orbitujących wokół Jowisza i Saturna. Te dwie planety są największe w Układzie Słonecznym i są bardzo jasne na niebie, zwłaszcza z naszego punktu widzenia na Ziemi, gdzie zawsze są oświetlone światłem słonecznym.

Technika przesuwania i łączenia obrazów była już wykorzystywana do poszukiwania księżyców orbitujących wokół Urana i Neptuna. W 2019 roku Ashton i jego koledzy użyli jej do przeskanowania przestrzeni wokół Saturna przy użyciu teleskopu Kanadyjsko-Francusko-Hawajskiego (CFHT) i zlokalizowali to, co wydawało się być wcześniej nieznanymi obiektami w przestrzeni wokół Saturna.

Między tamtym czasem a 2021 rokiem regularnie obserwowali przez trzygodzinne okresy, przesuwając i łącząc uzyskane obrazy, aby sprawdzić, czy zidentyfikowane obiekty mogą być księżycami. Wyodrębnili 63 nowe księżyce, z czego jeden ogłoszono w 2021 roku. Teraz starannie potwierdzili istnienie pozostałych 62.

„Śledzenie tych księżyców przypomina mi grę dla dzieci – 'Kropka do kropki’ – ponieważ musimy połączyć różne obrazy tych księżyców w naszych danych z wiarygodną orbitą, ale mamy do czynienia z około 100 różnymi grami na tej samej stronie i nie wiadomo, które kropki należą do którego zagadki” – mówi Ashton.

Wszystkie nowo odkryte księżyce należą do trzech grup księżyców Saturna sklasyfikowanych jako „nieregularne”. Te grupy, skupione w skupiska znane jako księżyce Inuitów, Galów i Nordów, krążą wokół planety na dużych, eliptycznych orbitach pod kątem w stosunku do „regularnych” księżyców Saturna.

Większość nowych księżyców należy do grupy Nordyckich, która jest najliczniejsza i ma największą odległość orbitalną spośród trzech. Dodatkowo krąży w przeciwnym kierunku do obrotu Saturna.

Astronomowie interpretują te grupy jako dowód na kolizje między księżycami, które miały miejsce w niedawnej przeszłości Saturna, pozostawiając po sobie roje mniejszych księżyców.

Grupa Norweska, zgodnie z analizą, może być tym, co pozostało po rozerwaniu umiarkowanie dużego nieregularnego księżyca. Nowo odkryte księżyce są kolejnym dowodem na to, twierdzą badacze.

Podczas gdy docieramy do granic możliwości nowoczesnych teleskopów” – mówi astronom Brett Gladman z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie – „znajdujemy coraz więcej dowodów na to, że około 100 milionów lat temu doszło do rozerwania nieregularnego księżyca krążącego wstecz wokół Saturna.”

Podsumowanie

Odkrycie 62 nowych księżyców Saturna jest doniosłym wydarzeniem w dziedzinie astronomii. To zwycięstwo Saturna nad Jowiszem w walce o tytuł „największej liczby księżyców” pokazuje, że badacze nadal mają wiele do odkrycia w naszym Układzie Słonecznym. Technika przesuwania i łączenia obrazów okazała się niezwykle skuteczna w identyfikowaniu małych satelitów wokół olbrzymich planet. Klasyfikacja i grupowanie księżyców Saturna, takich jak księżyce Inuitów, Galów i Norwegów, dostarczają cennych informacji na temat kolizji i ewolucji tych ciał niebieskich. Odkrycie to otwiera nowe drzwi do poznania historii i dynamiki naszego Układu Słonecznego.

Źródło: SPACE ALERT

Fot. NASA

Awatar Astroholik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *