,

Teleskop Jamesa Webba dostrzegł chmury oraz metanowe morze na Tytanie

Awatar Astroholik

Teleskop Jamesa Webba, największy teleskop kosmiczny w historii, dostrzegł na Tytanie chmury oraz morze metanu. Księżyc ten jest drugim co do wielkości w Układzie Słonecznym i jest jedynym znanym obiektem poza Ziemią, który ma warunki sprzyjające utrzymaniu na swojej powierzchni ciekłych składników.

 

 

Na Tytanie, księżycu Saturna, astronomowie dostrzegli chmury oraz morza na jego powierzchni. Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba (JWST) udało się uzyskać precyzyjne zdjęcia Tytana.

 

Tytan, jeden z księżyców Saturna, jest jednym z najciekawszych obiektów w Układzie Słonecznym. To największy księżyc w Układzie, a jego rozmiary są porównywalne z tymi Ziemi. Co ciekawe, Tytan posiada atmosferę, która jest grubsza niż ta na naszej planecie. Atmosfera Tytana składa się głównie z azotu, a także zawiera metan i wodór.

 

Ten księżyc jest interesującym obiektem dla naukowców, ponieważ jest jedynym księżycem w Układzie, który posiada płynne jeziora i rzeki. Te ciekłe metanowe jeziora znajdują się na jego powierzchni. Naukowcy przypuszczają, że Tytan może być wyjątkowo interesujący dla poszukiwaczy życia pozaziemskiego. Jego atmosfera składa się z substancji, które mogłyby stworzyć warunki do rozwoju form życia. Dlatego też, Tytan jest obiektem licznych misji kosmicznych, w tym między innymi misji Cassini-Huygens, która w 2005 roku wylądowała na tym księżycu i zbierała dane o jego atmosferze i powierzchni.

 

Źródło: NASA, fot. NASA,

Awatar Astroholik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *