, ,

Webb przeszedł samego siebie! Najpiękniejsze zdjęcie Filarów Stworzenia [FOTO]

Awatar Astroholik

NASA opublikowała najnowsze zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Możemy zobaczyć na nich jedne z najbardziej znanych obiektów we Wszechświecie – Filary Stworzenia.  Miejsce gdzie rodzą się gwiazdy oraz układy planetarne.

 

 

 

NASA udostępniła nowe fotografie, prezentujące fragment Mgławicy Orzeł. Porównanie z fotografiami wykonanymi przez teleskop Hubble’a pozwala zauważyć ogromną różnicę w jakości zdjęć.

 

 

Najnowsze zdjęcia są o wiele bardziej szczegółowe, dostarczą naukowcom nowych informacji dotyczących tego przepełnionego gwiazdami obszaru. Na stronie NASA czytamy, że mogą one pomóc zreorganizować modele formowania się gwiazd.

 

Filary znajdują się w Mgławicy Orzeł oddalonej od nas o 7 tysięcy lat świetlnych. Rzeczywista średnica gromady to 15 lat świetlnych, a cała mgławica ma rozmiary 70 × 55 lat świetlnych,  składa się ona z około 460 młodych gwiazd, których wiek szacowany jest na zaledwie 1-2 miliony lat.

 

Młode i gorące gwiazdy rozgrzewają otaczający je pył powodując jego świecenie, wyraźnie widoczne na najnowszym zdjęciu z Teleskopu Jamesa Webba.

 

[ngg src=”galleries” ids=”1″ display=”basic_imagebrowser”]Pozostało nam czekać na nowe zdjęcia z Webba.

 

 

Foto. ESO/NASA/WIKIPEDIA

Awatar Astroholik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *