, ,

Historyczny lot kapsuły Orion zakończony! Artemis z sukcesem

Awatar Astroholik

Misja Artemis I. była pierwszą w historii, w której kapsuła Orion poleciała wokół Księżyca bez załogi. Jej celem było przetestowanie systemów kapsuły, aby zapewnić bezpieczeństwo astronautom w przyszłych misjach załogowych.

 

 

Misja ta jest częścią programu Artemis, którego głównym celem jest powrót ludzi na Księżyc i stworzenie trwałej bazy na jego powierzchni.

 

Orion został wystrzelony z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w stanie Floryda 9 grudnia o godzinie 12:27 czasu miejscowego. Kapsuła została uniesiona na orbitę za pomocą rakiety nośnej SLS (Space Launch System). Następnie Orion poleciał wokół Księżyca, osiągając odległość ponad 2,25 mln km od Ziemi.

Po pomyślnym zakończeniu misji Artemis I. NASA skupi się teraz na przygotowaniach do kolejnej misji z programu Artemis. Misja Artemis II ma być pierwszą misją załogową z udziałem astronautów, która pozwoli im doświadczyć lotu kapsułą Orion. Misja ta zaplanowana jest na 2023 rok, a jej celem będzie lądowanie na Księżycu w 2024 roku. Misja Artemis III będzie pierwszą misją załogową, w której astronautom uda się wylądować na powierzchni Księżyca.

 

Sukces misji Artemis I. jest ważnym krokiem na drodze do powrotu ludzi na Księżyc i budowy trwałej bazy na jego powierzchni. Oprócz tego, misja ta jest dowodem na to, że wsp

 
Awatar Astroholik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *