,

Czy ŻYCIE POZAZIEMSKIE istnieje? [FILM]

Awatar Astroholik

Zastanawialiście się kiedyś co może nas łączyć z naszymi przodkami? Czy istnieje jakikolwiek wspólny punkt postrzegania świata? Na pierwszy rzut oka, to żyjemy w kompletnie innych czasach. A jednak! Od zawsze patrząc w niebo, zadawaliśmy sobie pytania. Czy Bóg istnieje? Czym są te jasne punkty? Czy jesteśmy tutaj sami? 

 

SKALA WSZECHŚWIATA

Żeby zrozumieć całą idee życia pozaziemskiego musimy zrozumieć ogrom wszechświata. Gdyby nasze Słońce, zmniejszyć do wielkości klasycznej linijki 20-cm, to Ziemia w tej skali miałaby 2mm i znajdowałaby się 23 metry od słońca. Najbliższa nam gwiazda Proxima Centauri byłaby już ponad 6 500 km.

 

 

 

RÓWNANIE DRAKE

Dr. Frank Drake – w latach 60, przedstawił wzór próbujący określić, ile cywilizacji technologicznych istnieje w naszej Galaktyce. Od jego nazwiska, wzięła się również nazwa, równanie drake.

Ten wzór możemy zrozumieć w ten sposób:
Rzeczy które jesteśmy w stanie oszacować.
R*– szybkość powstawania gwiazd w naszej Galaktyce
Fp – odsetek gwiazd, które mają planety,
średnia liczba planet znajdujących się w ekosferze gwiazdy – czyli takiej sferze wokół gwiazdy na której panują odpowiednie warunki

A dalej to już tylko gdybania i filozofia- odsetek planet w ekosferze, na których życie powstanie, odsetek planet zamieszkanych, na których życie rozwinie inteligencję. odsetek cywilizacji, które będą chciały komunikować się z ludzkością oraz średni czas istnienia takich cywilizacji.

 

 

Pesymistycznie licząc, że 1 na milion planet zdatnych do utrzymania życia, faktycznie będzie miała to życie. Daje nam to 200 miliardów planet na których może istnieć życie.  Patrząc na naszą planete to raz na 4 miliardy lat pojawiają się inteligentne istoty, żyją przez 100 tysięcy lat. Sytuacja taka ma miejsce na 200 miliardach ciał zamieszkanych przez formy życia czyli powinno obecnie być 5 miliardów cywilizacji w kosmosie.

 

Ale to wszystko – to raczej matematyczna zabawa. Ale patrząc z innej strony, na te wszystkie liczby i fakt że jakoś my powstaliśmy. Daje nam myśl że ta liczba musi być większa od 1.

 

 

WIĘCEJ NA YOUTUBE:

 

 

Awatar Astroholik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *