, ,

Zagadkowa poświata wokół Układu Słonecznego [FILM]

Awatar Astroholik

Nowa analiza danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wykazała, że w przestrzeni wokół Układu Słonecznego jest zbyt dużo światła. Po analizie 200 tys. zdjęć i usunięciu z nich wszystkich emitujących blask obiektów nadmiar światła pozostał. 

 

 

Grupa naukowców z Uniwersytetu w New Jersey i Uniwersytetu w Michigan opublikowała serię artykułów w „The Astronomical Journal” i „The Astrophysical Journal Letters” opisując swoje odkrycie. Po usunięciu ze zdjęć wszystkich obiektów emitujących blask, takich jak gwiazdy, galaktyki i światło odbite od planet, nadal pozostał nikły blask, którego nie da się wyjaśnić znanymi nam obiektami.

 

Naukowcy mają kilka pomysłów na wyjaśnienie tej zagadki. Jednym z nich jest hipoteza, że poświata ta może być efektem rozproszonego w przestrzeni kosmicznej światła gwiazd. Inna możliwość to tzw. „ziemska poświata”, czyli światło emitowane przez Ziemię, które rozprasza się w przestrzeni kosmicznej.

 

 

Niezależnie od tego, jakie jest wyjaśnienie tej poświaty, odkrycie to ma istotne konsekwencje dla badań nad Wszechświatem. To, że wokół Układu Słonecznego jest zbyt dużo światła, oznacza, że obecne modele Wszechświata nie są w pełni dokładne i konieczne będą dodatkowe badania i analizy.

 

Szczegóły odkrycia i wyników badań można znaleźć w opublikowanych artykułach naukowych. 

 

Źródło: Hubble Information Centre, fot. NASA, ESA, Andi James (STScI)
Awatar Astroholik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *