,

AGH i Polska Agencja Kosmiczna zawarły porozumienie o współpracy

Awatar Astroholik

Wspólne projekty badawcze, konferencje naukowe, wzajemne wsparcie eksperckie, praktyki dla studentów w Polskiej Agencji Kosmicznej – to główne założenia porozumienia podpisanego w czwartek przez AGH w Krakowie i Polską Agencję Kosmiczną.

 

 

Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) i Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zadeklarowały długoterminową współpracę. Instytucje planują m.in. wspólnie aplikować o fundusze na projekty naukowe i badawczo-rozwojowe.

Jak poinformował rektor AGH prof. Jerzy Lis, uczelnia od kilku lat mocno skupia się na rozwoju technologii kosmicznych. „Mamy ambitne plany badawcze i cieszymy się, że będziemy je realizować wspólnie z tak kompetentnym partnerem” – zaznaczył rektor.

Prezes POLSA, prof. Grzegorz Wrochna powiedział, że współpraca z silnymi ośrodkami akademickimi wpisuje się w długofalową strategię agencji. „POLSA jest aktywnym pośrednikiem pomiędzy światem nauki i biznesu, bierze udział w kontaktach zagranicznych, monitoruje najnowsze trendy i sprzyja edukowaniu i pozyskiwaniu przyszłych kadr rodzimej branży kosmicznej” – wymieniał.

Centrum Technologii Kosmicznych AGH działa od listopada 2020 r., ale siedziba tej jednostki jest w budowie. Zdaniem dyrektora centrum prof. Tadeusza Uhla, rozpoczęła się era „nowego kosmosu”. „Czekają nas wyzwania związane z misjami kosmicznymi oraz wprowadzenie zdobyczy technologii kosmicznych do codziennego życia. Dzięki współpracy z POLSA, będziemy mieli możliwość aktywnego udziału w rozwoju technologii oraz budowie polskiego potencjału kosmicznego” – ocenił.

PAP – Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

 

Źródło, Fot. Nauka w Polsce 

Awatar Astroholik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *