, ,

Pierwsze pomiary naukowe: Europejska sonda kosmiczna JUICE

Europejska sonda kosmiczna JUICE
Awatar Astroholik

W dniu 14 kwietnia bieżącego roku, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) wyniosła w kosmos sondę Europejska sonda kosmiczna Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE). Sonda ta jest obecnie w trakcie procesu rozkładania i aktywowania swoich wysięgników, anten, instrumentów oraz czujników. Już teraz JUICE przekazała pierwsze ważne informacje naukowe, które są niezwykle cenne dla przyszłych badań naukowych.

 

 

Cele misji JUICE

1. Badanie pola magnetycznego

Głównym celem sondy JUICE jest przeprowadzenie szczegółowych pomiarów pola magnetycznego planety Jowisza. Sonda będzie również analizować interakcje między polem magnetycznym Jowisza a polem magnetycznym jego największego księżyca, Ganimedesa. Dzięki tym badaniom naukowcy będą mieli lepsze zrozumienie dynamiki pola magnetycznego w tym obszarze kosmicznym.

 

2. Badanie księżyców Jowisza

Misja JUICE skupia się również na badaniu trzech głównych księżyców Jowisza: Ganimedesa, Europy i Kallisto. Celem jest zbadanie możliwości istnienia podpowierzchniowych oceanów na tych księżycach. Sonda będzie analizować skład chemiczny ich atmosfer, powierzchni oraz wnętrza, co pozwoli na lepsze zrozumienie ewentualnych warunków życia na tych ciałach niebieskich.

 

Postępy misji JUICE

  1. Wysięgnik magnetometru J-MAG

W dniu 21 kwietnia, sonda JUICE rozłożyła swoje wysięgniki, w tym wysięgnik magnetometru J-MAG. Proces rozkładania nastąpił, gdy sonda znajdowała się około 1,7 miliona kilometrów od Ziemi. Dzięki temu udało się zarejestrować moment rozłożenia wysięgnika. Przed rozłożeniem, instrument rejestrował zmiany pola magnetycznego w bezpośrednim sąsiedztwie sondy, a po pełnym rozłożeniu na długość 10,6 metra, instrument rejestruje już pole magnetyczne unoszone przez wiatr słoneczny. W najbliższym czasie przeprowadzone zostaną dokładne testy tego instrumentu.

  1. Instrumenty Radio and Plasma Wave Investigation (RPWI)

Na wysięgniku sondy JUICE znajdują się również instrumenty Radio and Plasma Wave Investigation (RPWI). Pierwsze zarejestrowane sygnały wskazują, że przyrząd działa poprawnie. W nadchodzących dniach będą kolejno rozkładane cztery wysięgniki sondy „Langmuira”, które są analizatorem parametrów plazmowych. Po rozłożeniu tych wysięgników przeprowadzone zostaną testy podzespołów do diagnostyki pola elektrycznego.

 

Planowane badania na Jowiszu

Kiedy sonda JUICE dotrze na orbitę Jowisza w 2031 roku, głównym zadaniem magnetometru J-MAG będzie przeprowadzenie pomiarów pola magnetycznego planety oraz analiza jego interakcji z polem magnetycznym Ganimedesa. Jest to szczególnie istotne, ponieważ Ganimedes jest największym księżycem Jowisza i ma własne pole magnetyczne. Badania te pozwolą na lepsze zrozumienie oddziaływania tych dwóch pól magnetycznych.

Z kolei instrument RPWI będzie odpowiedzialny za badanie emisji radiowej oraz środowiska plazmowego wokół Jowisza i jego księżyców. Dzięki tym badaniom naukowcy będą mieli lepsze pojęcie o warunkach panujących w tej części Układu Słonecznego.

 

Wielka misja ESA

Projekt JUICE jest największą misją w historii Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W ramach misji zaangażowanych jest aż 18 instytucji, 23 kraje oraz 83 firmy. Podpisano łącznie 116 kontraktów przemysłowych, a w pracach nad misją uczestniczyło ponad 2000 osób. Całkowity koszt misji JUICE oszacowany jest na około 1,6 miliarda euro.

Polska ma znaczący wkład w tę misję, a szczególnie Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz polskie firmy z sektora kosmicznego. To potwierdza zaangażowanie Polski w badania naukowe i eksplorację kosmosu.

 

 

Źródło: NAUKA W POLSCE 

Fot. ESA 

Awatar Astroholik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *