,

Innowacyjne polskie technologie kosmiczne: Zainteresowanie NASA i JPL

Technologie kosmiczne - MARS
Awatar Astroholik

Technologie kosmiczne: Często słyszymy o eksploracji kosmosu i misjach na Marsa. Jednakże, coraz częściej pojawiają się informacje o udziale polskich naukowców i inżynierów w tych fascynujących projektach. Amerykańskie laboratorium Jet Propulsion Laboratory (JPL), finansowane przez NASA, wyraziło zainteresowanie polskimi technologiami kosmicznymi.

 

Jak się okazuje, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) współpracuje z JPL w zakresie rozwoju nowatorskich rozwiązań, które mogą znaleźć zastosowanie na Marsie.

Amerykańskie laboratorium Jet Propulsion Laboratory (JPL) i Polska Agencja Kosmiczna (POLSA)

Jet Propulsion Laboratory (JPL) to renomowane laboratorium prowadzące badania w dziedzinie technologii kosmicznych. Jest zarządzane przez California Institute of Technology (Caltech) i finansowane przez NASA. Jego głównym celem jest rozwijanie nowych technologii i prowadzenie badań naukowych w zakresie eksploracji kosmosu.

POLSA, czyli Polska Agencja Kosmiczna, jest polskim odpowiednikiem JPL. Jej zadaniem jest koordynacja działań związanych z programem kosmicznym w Polsce, rozwijanie technologii kosmicznych oraz wspieranie polskich projektów badawczych i misji kosmicznych.

Polskie technologie kosmiczne

W ostatnich latach polscy naukowcy i inżynierowie zyskują coraz większe uznanie za swoje osiągnięcia w dziedzinie technologii kosmicznych. Jednym z obszarów, którym szczególnie zainteresowane jest JPL, są czujniki, które mogą posłużyć do badania atmosfery Marsa.

Czujniki do badania atmosfery Marsa

Czujniki spektrometryczne stanowią ważny element eksploracji atmosfery Marsa. Dzięki nim naukowcy mogą analizować skład chemiczny atmosfery, poszukując śladów istnienia życia lub innych interesujących zjawisk. Polska Agencja Kosmiczna we współpracy z polskimi uczelniami i firmami opracowała prototypy takich czujników, które budzą zainteresowanie JPL.

Perspektywa misji na Marsa

JPL jest zainteresowane współpracą z Polską w ramach bezzałogowej i stosunkowo niedużej technicznej misji na Marsa. Misja taka mogłaby przyczynić się do zgłębienia wiedzy na temat Czerwonej Planety i otworzyć nowe możliwości badawcze. Polskie technologie kosmiczne mogą odegrać istotną rolę w realizacji takiej misji.

Czujniki spektrometryczne

Polskie czujniki spektrometryczne są innowacyjne i mają duży potencjał badawczy. Ich zastosowanie na Marsie pozwoliłoby na dokładniejsze badanie atmosfery i odkrywanie nowych informacji na temat tej tajemniczej planety. Jednakże, aby zwiększyć efektywność misji, polskie naukowcy proponują rozsiewanie radiowych czujników na powierzchni Marsa. Dzięki temu można by zbadać znacznie większy obszar niż za pomocą tradycyjnych łazików.

Inne polskie technologie

Oprócz czujników spektrometrycznych, polskie technologie kosmiczne wzbudzają zainteresowanie JPL również w innych obszarach.

Helikopter na Marsa

JPL jest zainteresowane współpracą w zakresie wysłania na Marsa kolejnego helikoptera. Politechnika Rzeszowska dysponuje wyjątkowymi narzędziami i ekspercką wiedzą w dziedzinie badań i optymalizacji śmigieł takiego pojazdu. Helikopter taki miałby latać w atmosferze Marsa, która jest 100 razy rzadsza od ziemskiej. Dzięki polskiej wiedzy i technologii, taka misja mogłaby zostać zrealizowana.

The Batteries – przemysłowa produkcja baterii suchych

Inną polską firmą, która wzbudziła zainteresowanie JPL, jest The Batteries. Firma ta opracowała przemysłową metodę produkcji baterii suchych, które nie zawierają ciekłego elektrolitu. Baterie te charakteryzują się dużą wytrzymałością na ekstremalne temperatury, wysokimi prądami ładowania i rozładowania, oraz brakiem utraty własności w trudnych warunkach. JPL widzi potencjał tych baterii w zastosowaniach kosmicznych i rozważa ich wykorzystanie w przyszłych misjach.

Technologia ogniw perowskitowych i elementy konstrukcyjne

Polska dysponuje także technologią ogniw perowskitowych oraz umiejętnościami w budowie elementów konstrukcyjnych do zastosowań kosmicznych. Istnieje perspektywa spięcia tych elementów w systemy energetyczne nowej generacji, które mogłyby być wykorzystane w długotrwałych misjach kosmicznych. JPL docenia potencjał tych technologii i uważa, że mogą one mieć istotne znaczenie dla przyszłości eksploracji kosmosu.

 

Źródło: Nauka w Polsce

Fot. Adobe Stock

Awatar Astroholik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *