MarsTechnologia

Studenci Politechniki Częstochowskiej osiągają sukces w konkursie łazików marsjańskich

Studenci Politechniki Częstochowskiej, reprezentujący zespół PCz Rover Team, odnieśli znaczący sukces podczas prestiżowego konkursu łazików marsjańskich University Rover Challenge, organizowanego przez Mars Society. Po raz drugi z rzędu zajęli 11. miejsce spośród 104 drużyn startujących w zawodach.

 

 

Sukcesy poprzedniego roku

Warto wspomnieć o sukcesach, jakie drużyna PCz Rover Team osiągnęła w poprzednim roku. Zajęli oni również 11. lokatę w konkursie łazików marsjańskich, co dowodzi ich wytrwałości i zdolności do osiągania wysokich wyników. W kolejnej edycji zawodów postanowili ponownie stanąć na podium.

University Rover Challenge

University Rover Challenge jest prestiżowym międzynarodowym konkursem, który odbywa się corocznie i skupia studentów z różnych uczelni na całym świecie. Organizatorem wydarzenia jest Mars Society, organizacja non-profit poświęcona eksploracji Marsa i promocji badań kosmicznych. Celem konkursu jest zbudowanie i zaprogramowanie autonomicznego łazika marsjańskiego, który będzie w stanie wykonywać różnorodne misje na terenie przypominającym powierzchnię Marsa.

Wyniki konkursu

Podczas tegorocznej edycji University Rover Challenge drużyna PCz Rover Team zajął zaszczytne 11. miejsce spośród 104 drużyn startujących w zawodach. Co więcej, byli najwyżej sklasyfikowanym zespołem spośród drużyn europejskich. Wykazali się niezwykłym profesjonalizmem i umiejętnościami technicznymi, zdobywając uznanie zarówno jury, jak i innych uczestników.

Jednym z największych osiągnięć drużyny PCz Rover Team było zdobycie wyniku 98.13/100 w konkurencji Science Mission. Był to trzeci najlepszy wynik na świecie i jednocześnie najlepszy wynik w tej konkurencji w historii drużyny. W ramach tej konkurencji studenci musieli pobrać próbki gleby oraz zrobić fotografie skał, a następnie przeprowadzić analizę, mając na celu odkrycie obecności życia lub dowodów na to, że życie mogło kiedyś istnieć na Marsie. Po zakończeniu misji, drużyna miała 15 minut na przedstawienie i obronę wyników swoich badań przed jury.

Podziękowania i współpraca

Studenci Politechniki Częstochowskiej pragną wyrazić swoje gorące podziękowania dla wszystkich, którzy wspierali ich projekt i trzymali kciuki podczas zawodów. Bez wsparcia ze strony partnerów nie byłoby możliwe zorganizowanie wyjazdu na zawody i skonstruowanie łazika. Drużyna jest wdzięczna za zaufanie, jakim obdarzono ich projekt, oraz za pomoc finansową i merytoryczną udzieloną przez partnerów.

 

Źródło: Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *