Polski Satelita Telekomunikacyjny na Horyzoncie

polski
Awatar Astroholik

Wspaniałe wieści napływają z polskiej przestrzeni kosmicznej, gdzie Firma Thorium Space S.A. podjęła się ambitnego zadania – budowy pierwszego polskiego satelity telekomunikacyjnego. Wraz z partnerami z Europejskiej Agencji Kosmicznej, projekt SmallGEO obiecuje rewolucję na rynku i znaczący krok dla Polski w podboju kosmosu.

 

Spółka Thorium Space S.A. powstała sześć lat temu, kiedy to jej założyciel, Paweł Rymaszewski, postawił sobie za cel stworzenie satelitów telekomunikacyjnych opartych w całości na polskiej technologii. To lata intensywnej pracy, które zaowocowały obecnością Thorium Space w prestiżowym projekcie HummingSAT.

Włączenie do Programu HummingSAT

HummingSAT, inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej, przyciąga uwagę firm z całej Europy. W listopadzie Thorium Space dołączyło do projektu, zyskując możliwość współpracy z innymi liderami branży, takimi jak SWISSto12.

Cel Misji: Satelity Telekomunikacyjne na Orbitę GEO

Program zakłada umieszczenie małych satelitów telekomunikacyjnych na orbitę geostacjonarną (GEO), otwierając nowe perspektywy w dziedzinie łączności satelitarnej.

Rola Thorium Space w Programie

Thorium Space nie tylko dołączyło do projektu; jest liderem odpowiedzialnym za zdefiniowanie misji, projekt satelity SmallGEO i rozwinięcie cyfrowego payloadu.

Wartość Projektu: 75 mln euro

Szacunkowa wartość projektu wynosi imponujące 75 milionów euro, co potwierdza skalę zaangażowania i innowacyjności Thorium Space.

Dofinansowanie z Europejskiej Agencji Kosmicznej

W ramach pierwszej fazy misji, ESA przewiduje dofinansowanie w wysokości 8 mln euro na telekomunikacyjny payload, a kolejne 25 mln euro w trzyletnim etapie.

Trzyetapowy Plan Realizacji Misji

Misja została podzielona na trzy etapy, z pierwszym trwającym dwa lata i skupiającym się na payloadzie telekomunikacyjnym.

Negocjacje o Dodatkowych Środkach

Thorium Space aktywnie negocjuje z firmami i instytucjami z kilku krajów, dążąc do pozyskania dodatkowych środków na rozwój projektu.

Termin Wystrzelenia: Pięć Lat Wyczekiwania

Zgodnie z planem, polski satelita SmallGEO może znaleźć się na orbicie za pięć lat, co stanowi znakomitą perspektywę dla przemysłu kosmicznego Polski.

Specyfikacje Satelity SmallGEO

SmallGEO, ważący około tony, reprezentuje nowoczesność i mobilność w porównaniu do starszych orbitery. Zdolność do użytku wojskowego czy rządowego otwiera przed nim szerokie możliwości.

Zastosowania: Cywilne, Wojskowe, Rządowe

Choć pierwotnie planowany jako satelita komercyjny, SmallGEO może znaleźć zastosowanie w sferze cywilnej, wojskowej lub rządowej, z pełnym zakresem częstotliwości, łącznie z tymi używanymi przez NATO.

Elastyczność Konfiguracji i Zastosowania

Paweł Rymaszewski podkreśla elastyczność projektu, umożliwiającą wielokrotne dostosowywanie konfiguracji w zależności od potrzeb klienta.

Długość Życia Satelity: 15 Lat

Satelita ma pracować przez 15 lat, dzięki innowacyjnej platformie zapewniającej wystarczająco paliwa na ten okres.

Deorbitacja: Nowatorskie Podejście SWISSto12

Po zakończeniu misji, firma SWISSto12 zajmie się deorbitacją SmallGEO, przedstawiając innowacyjne podejście do zarządzania satelitami po zakończeniu ich żywotności.

 

Źródło: Nauka w Polsce

Awatar Astroholik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *