Polska i jej potencjał w dziedzinie kosmicznej – Sławosz Uznański

Sławosz Uznański
Awatar Astroholik

Polska ma ogromny potencjał, żeby zaistnieć na rynku kosmicznym w większym wymiarze, budować naszą polską technologię i później komercjalizować ją na arenie międzynarodowej – powiedział w niedzielę w Lublinie Sławosz Uznański, kandydat do załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

 

 

Uznański spotkał się w niedzielę na KUL z mieszkańcami Lublina w ramach wydarzeń Tygodnia Direction Earth/Space organizowanych we współpracy z Lubelskim Festiwalem Nauki.

Wyzwania i oczekiwania

W listopadzie 2022 roku Sławosz Uznański został wybrany na astronautę rezerwowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Proces rekrutacyjny był bardzo długi i trwał ponad półtora roku. Zgłosiło się do niego ponad 22,5 tys. chętnych z krajów członkowskich ESA. Polak 4 września br. rozpoczął szkolenie przygotowujące do udziału w misji kosmicznej.

Zapytany w niedzielę przez dziennikarzy, jak czuje się jako pierwszy Polak – po Mirosławie Hermaszewskim – który ma szansę polecieć w kosmos, Uznański podkreślił, że na pewno czuje dużą ekscytację. „Jest (…) pewna dawka niepewności; nie wiem, co mnie czeka (…). Zobaczymy, co nam przyszłość przyniesienie, mam nadzieję, że czeka na mnie misja kosmiczna” – wyjaśnił.

Szkolenie i przygotowania

Przekazał, że dwa tygodnie temu rozpoczął trening w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Kolonii. „Każdy mój dzień wygląda trochę inaczej. Z powrotem wróciłem do szkoły, tak jak kiedyś byłem studentem (…), przeglądając setki slajdów. Muszę oczywiście przyswoić tę wiedzę. Mam również dużą dawkę treningu fizycznego, badań medycznych, treningu medialnego. Nie mogę się doczekać części praktycznej, żeby rzeczywiście używać tych systemów, które są – czy na stacji kosmicznej, czy w kapsule typu Dragon, czy jak pilotować rakietą, a być może samolotem” – powiedział Uznański, który jest kandydatem do załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Polska na rynku kosmicznym

Nawiązując do przecierania szlaków dla innych polskich astronautów, podkreślił, że mamy ogromny potencjał, żeby „dzisiaj rzeczywiście zaistnieć na rynku kosmicznym w większym wymiarze, budować naszą technologię i później komercjalizować właśnie naszą polską technologię na arenie międzynarodowej”.

Odnosząc się do zwiększenia przez Polskę składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej, zaznaczył, że jest ona przeznaczona przede wszystkim na nasz rozwój technologiczny. „To jest inwestycja w nasz sektor prywatny, w nasze przedsiębiorstwa w Polsce, które budują technologię kosmiczną – czy z tej strony inżynierskiej, mechanicznej, elektronicznej, informatycznej, czy ze strony biotechnologicznej, a być może eksploracyjnej w przyszłości” – wskazał Sławosz Uznański.

„Mamy ambicję, żeby budować konstelację polską, która będzie obserwowała Ziemię, jak również komercjalizowała analizę tych danych, które później służą nam wszystkim – czy dla nowoczesnego rolnictwa, czy dla optymalizacji ruchu w miastach, wykorzystania naszej infrastruktury komunikacyjnej, transportowej. Europejska Agencja Kosmiczna bardzo mocno pokłada nadzieję w komercjalizację tych danych, a my mamy bardzo dobrych informatyków w Polsce, ogromny potencjał i mam nadzieję, że będziemy liderem w analizie tych danych i dostarczaniu jej dla rządów europejskich i społeczeństw europejskich” – sprecyzował polski astronauta.

Przygotowania na kosmiczną podróż

Zapytany, jakie danie zabrałby ze sobą w kosmos – pod warunkiem, że będzie taka możliwość – potwierdził, że każdy astronauta może wybrać jakąś potrawę. „Ta potrawa może zostać przygotowana przez szefów kuchni w Polsce czy za granicą, a później musi przejść przez laboratoria żywnościowe Europejskiej Agencji Kosmicznej czy NASA pod względem bezpieczeństwa, dostosowania w przestrzeni kosmicznej i, jeżeli przejdzie takie testy, to wtedy można taką potrawę zabrać. Mam nadzieję, że będę w stanie zabrać polską potrawę; jeszcze nie wiem, co. Słyszałem, że już w Polsce mamy liofilizowany bigos, a może doczekamy się pierogów” – powiedział Uznański.

Podsumowanie

Sławosz Uznański to polski astronauta, który ma szansę polecieć w kosmos i wnosi nadzieję na rozwijanie polskiej technologii kosmicznej oraz komercjalizację danych kosmicznych. Jego przygotowania do misji są intensywne, a potencjał Polski w dziedzinie kosmicznej jest ogromny. Warto śledzić jego dalsze kroki i obserwować, jak Polska zyskuje coraz większe znaczenie na arenie kosmicznej.

Źródło: Nauka w Polsce 

Awatar Astroholik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *