, ,

NASA współpracuje z Carbon Mapper w celu monitorowania emisji metanu z wysypisk

Awatar Astroholik

NASA i grupa non-profit Carbon Mapper będą współpracować, aby zbadać emisję metanu z wysypisk śmieci za pomocą danych z misji EMIT NASA.

 

 

Celem projektu jest ustalenie bazowego poziomu emisji metanu z wysypisk w całym świecie, aby wspierać decydentów w działaniach na rzecz ograniczenia koncentracji tego gazu w atmosferze i ograniczenia zmian klimatycznych. Metan jest silnym gazem cieplarnianym, odpowiedzialnym za około 25-33% ocieplenia klimatu spowodowanego przez człowieka.

 

Projekt Carbon Mapper otrzymał grant od Fundacji Grantham ds. Ochrony Środowiska, aby wesprzeć swoje działania związane z inicjatywą dotyczącą wysypisk, w tym potencjalne finansowanie lotów nad wysypiskami za pomocą zasobów lotniczych NASA. W ramach projektu przeprowadzone zostanie pierwotne badanie zdalnego pomiaru w 2023 roku na ponad 1000 wysypiskach w USA i Kanadzie, a także w kluczowych lokalizacjach w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji. Aby zebrać dane z tych regionów, badacze będą korzystać z czujników zamontowanych na samolotach, w tym z Airborne Visible / Infrared Imaging Spectrometer-Next Generation (AVIRIS-NG), opracowanego w NASA Jet Propulsion Laboratory w południowej Kalifornii.

Ponadto wykorzystają Global Airborne Observatory z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie z Centrum Globalnego Odkrywania i Nauk o Ochronie Przyrody, które wykorzystuje inny spektrometr obrazowy opracowany przez JPL.

W ramach projektu Carbon Mapper naukowcy będą również analizować dane dotyczące metanu z EMIT. Spektrometr obrazowy zarządzany przez JPL został zainstalowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w lipcu 2022 roku, aby mierzyć zawartość minerałów w powierzchni głównych obszarów produkujących pył na Ziemi

Źródło: NASA

FOT. Daniel Jędzura 

Awatar Astroholik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *