, ,

Chińska rakieta kosmiczna spłonęła nad Polską!

Chińska rakieta
Awatar Astroholik

Chińska rakieta kosmiczna spłonęła nad Polską: Wstępne obserwacje i zdjęcia sugerują, że wczoraj wieczorem, około godziny 00:05, nad Polską miało miejsce spalanie się obiektu w atmosferze. Istnieje podejrzenie, że były to szczątki satelity. Wydarzenie to wywołało spore zainteresowanie i wielu entuzjastów astronomii podzieliło się swoimi obserwacjami. Przeanalizujmy bliżej te informacje.

 

Obserwacje i identyfikacja obiektu

Jednym z niezawodnych źródeł informacji na temat kosmosu i astronautyki jest Adam Hurcewicz. To właśnie on zidentyfikował obiekt jako część chińskiej rakiety Chang Zheng 2D, a konkretnie jako drugi stopień o nazwie „2018-002C = 43101”. Ten drugi stopień wyniósł dwa satelity SUPERVIEW-1 03 i SUPERVIEW-1 04 w dniu 9 stycznia 2018 roku.

O wydarzeniu donoszono na grupie Fani Z głową w gwiazdach, gdzie w komentarzach zamieszczono zdjęcia Oli Jabłońskiej i Sebastiana Grzesiaka. Na platformie YouTube, na kanale Slavic Reality, pojawiło się także wysokiej jakości nagranie.

 

Rozmieszczenie i widoczność

Według relacji obserwatorów, obiekt poruszał się z południa w kierunku północnym, patrząc z punktu widzenia Raciborza. Są również doniesienia o obserwacjach z Wejherowa, co sugeruje, że obiekt był widoczny z terenu całego kraju. Jeżeli mieszkasz we wschodniej lub zachodniej Polsce, warto przejrzeć nagrania z domowych kamer, ponieważ obiekt mógł być widoczny niżej nad horyzontem.

Cechy obiektu

Przelot obiektu trwał dość długo, kilkadziesiąt sekund, co jest nietypowe dla większości zjawisk kosmicznych. Na niebie pozostał również wyraźny ślad po spalaniu się, który rozciągał się przez całe niebo. Obserwatorzy zwrócili uwagę na wyraźną fragmentację, co dodatkowo wskazuje na to, że obiekt był sztucznym satelitą. Już wiadomo, że był to drugi stopień chińskiej rakiety kosmicznej.

 

Podsumowanie

Chińska rakieta kosmiczna spłonęła nad Polską, pozostawiając na niebie wyraźny ślad po spalaniu się. Wstępne obserwacje i identyfikacja przeprowadzona przez Adama Hurcewicza wskazują, że był to drugi stopień rakiety Chang Zheng 2D, który wyniósł dwa satelity SUPERVIEW-1 03 i SUPERVIEW-1 04. Obserwacje obiektu były możliwe z różnych regionów Polski, a szczegółowe materiały od świadków są nadal mile widziane.

 

 

 

Fot. Slavic Reality

 

Awatar Astroholik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *