MarsUkład Słoneczny

Statek kosmiczny MAVEN zachwyca widokami Marsa

Statek kosmiczny MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) NASA przynosi fascynujące widoki Marsa na podstawie dwóch zdjęć wykonanych w świetle ultravioletowym z różnych punktów orbity wokół tej planety.

 

 

Odkrywanie Marsa w świetle ultravioletowym

Obserwując Mars w zakresie fal ultravioletowych, naukowcy mogą uzyskać niezwykłe informacje na temat atmosfery i powierzchni tej tajemniczej planety. Dzięki temu można lepiej zrozumieć jej ewolucję oraz dynamikę atmosferyczną.

Zdjęcia z misji MAVEN

Misja MAVEN wykorzystuje Instrument Imaging Ultraviolet Spectrograph (IUVS), który umożliwia rejestrowanie obrazów w zakresie długości fal między 110 a 340 nanometrów, poza widzialnym spektrum. Te obrazy są przetwarzane tak, aby były widoczne dla ludzkiego oka, poprzez renderowanie ich z różnymi poziomami jasności trzech zakresów długości fal ultravioletowych – czerwonym, zielonym i niebieskim. Dzięki temu możemy dostrzec fascynujące detale atmosferyczne i powierzchni Marsa.

 

NASA/LASP/CU Boulder

Pierwsze zdjęcie: Mars w lipcu 2022

Pierwsze zdjęcie zostało wykonane w lipcu 2022 roku, podczas letniego sezonu na południowej półkuli Marsa. Sezon letni na Marsie występuje, gdy planeta zbliża się najbliżej Słońca, podobnie jak na Ziemi. Na fotografii możemy dostrzec Basen Argyre, jedną z najgłębszych krat na Marsie, wypełnioną mgłą atmosferyczną (przedstawioną jako blad różowy obszar). Głębokie kaniony Valles Marineris są widoczne w górnym lewym rogu obrazu, otoczone chmurami (kolorowane na brązowo). Na dole obrazu widać biały polarny czap lodowy, który zmniejsza się w stosunku do relatywnej ciepłoty lata na Marsie. W tym sezonie letnim dochodzi również do ocieplenia atmosfery i burz piaskowych, które powodują, że para wodna dociera na wysokie altitudy. To zjawisko jest odpowiedzialne za zwiększoną utratę wodoru z atmosfery Marsa.

NASA/LASP/CU Boulder

Drugie zdjęcie: Północna półkula Marsa w styczniu 2023

Drugie zdjęcie zostało wykonane w styczniu 2023 roku, po tym jak Mars minął najdalszy punkt na swojej orbicie wokół Słońca. Na obrazie możemy zobaczyć północną półkulę Marsa, która charakteryzuje się szybko zmieniającymi się porami roku. W tym okresie obfitują białe chmury, które tworzą się w wyniku tych zmian. Głębokie kaniony Valles Marineris są widoczne w lewym dolnym rogu zdjęcia, razem z licznymi kratami. Na tym obrazie ozon, który wydaje się magentowy, koncentruje się na północnym biegunie w zimie, podczas chłodnych polarnych nocy. W północnej wiośnie jest on niszczony przez reakcje chemiczne z parą wodną, która ogranicza się do niskich altitud atmosferycznych.

Misja MAVEN: Odkrywanie Marsa

Statek Kosmiczny MAVEN został wystrzelony w listopadzie 2013 roku i wszedł na orbitę Marsa we wrześniu 2014 roku. Misja ta ma na celu badanie górnej atmosfery Marsa, jonosfery oraz interakcji z Słońcem i wiatrem słonecznym w celu lepszego zrozumienia procesów związanych z utratą atmosfery Marsa do przestrzeni kosmicznej. Dzięki tym badaniom naukowcy mogą lepiej poznać historię atmosfery i klimatu Marsa, istnienie ciekłej wody oraz możliwości zamieszkania tej planety. W 2024 roku zespół misji MAVEN będzie świętował 10. rocznicę przylotu na Marsa.

 

Źródło: NASA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *